Регистрация на фирма в Турция |
Регистрация в Търговския регистър
В Турция няма изискване в капитала или в ръководството на дружество с чужди капитали част от капитала или от ръководството да е от Турция. Дружество може да бъде регистрирано със 100% чужди капитали. Съществуват обаче известни ограничения за чужди инвеститори, които в качеството на юридически лица желаят да придобият недвижими имоти или други вещни права. С последните поправки в законодателството дружества с чужди капитали могат да извършат този род инвестиции ако са изрично изписани в предмета и целите описани в дружествения договор. Първа стъпка за стартиране на бизнес в Турция е попълване на „Формуляр за регистрация на бизнес” в местната Службата за търговски регистри, намираща се в структурата на местната Търговска палата. За регистрация е необходимо в Службата за търговски регистри да бъдат подадени следните документи (документите се променят според това дали съдружниците са юридически или физически лица) :
Регистрация в данъчната служба Един ден преди датата на регистрация трябва да се подаде молба за регистрация в данъчната служба по място на регистрация на дружеството. Издава се данъчен номер и данъчните книги на дружеството се заверяват от нотариус. Нотариално завереният договор за наем се подава в данъчната служба заедно с образеца на подпис. С тези дейности по регистрация приключва учредяването на дружеството, което може да започва дейността си. Посочените дейности се извършват за приблизително 2-3 дни. Молба до Главна Дирекция Чужди Капитали
След приключването на процеса по регистрация дружеството подава молба до Главна Дирекция Чужди Капитали.
Международните компании могат да развиват своята дейност в Турция под различни форми, според своите стратегии за развитие на инвестициите. Най-често практикуваните форми в Турция са следните :
ООД се учредява от най-малко 2 и най-много 50 съдружници, които могат да бъдат както физически, така и юридически лица. Минималният капитал е 5 000 турски лири (около 4200 Американски долари). Всеки съдружник е длъжен да заяви капитал в размер най-малко на 25 турски лири или друг размер кратно на 25. ООД не може да развива дейност в областите на банкерството и застраховането.
АД се учредява от най-малко 5 физически или юридически лица. Минималният размер на акционерно дружество е 50 000 турски лири (около 42 000 Американски долари). Номиналната стойност на акциите не може да е по-малко от 0,01 турски лири.
Клон на дадено чуждестранно дружество не е отделно юридическо лице. Официалноот наименование на клона трябва да съдържа израза „клон”. Клоновете на чуждестранни банки и застрахователни дружества подлежат на специални правила. За клонове на фирми няма изискване за минимален капитал.
Контактните бюра имат специален статут в Турция. Не се разрешава да извършват търговска дейност. Дейността им в Турция е ограничена до събиране на информация за възможностите за инвестиции в Турция и проучване на пазара. Получаване на разрешение за работа в Турция Молбата за разрешение за работа в Турция може да се подаде в Турция или от чужбина:
Чужденци подали документи за разрешение за работа в Турция Чужденци, притежаващи валидно разрешително за пребиваване в Турция (с изключение на студентите) с валиден срок най-малко 6 месеца, могат да подадат молба директно в Министерството на труда и социалната политика.
Стимули за инвестиции В насърчителната система често се правят изменения, които целят успоредно с насърчаването на инвестициите в областта на производството, услугите и енергетиката, да се насърчава и износа. Местните и чужди инвеститори могат да се възползват равнопоставено от следните стимули : A. Общ режим за насърчаване на инвестициите B. Стимули за инвестициите в големи размери C. Регионални и отраслови стимули D. Стимули за насърчаване на заетостта E. Подкрепа за изследователско-развойна дейност F. Стимули за малки и средни предприятия G.Програма Индустриална теза H.Кредити за проекти за развитие на технологии I. Подкрепа за обучение J. Държавни стимули за износа |